Dnes je :

Aké bude počasie
Meniny oslavuje :

Titulná Stránka Redakcia Diskusné Fórum Nové Linky Napíšte Nám
Užitočné Info
Inzeráty
Fotografie
Lipa Dancers
Slovenský Kostol
Imigrácia
Blahoželáme
 Slovenský Montreal
Slovenská Ottawa
Slovenské Toronto
Slovenský Vancouver
Slovenské Calgary
Slovenský Edmonton
Slovenský Windsor

Ceske a Slovenske Filmy
Februárová večera CSPBA

Rocky Mountains

41.výročný ples CSPBA

Lúčnica

Májová večera CSPBA
40.výročný ples CSPBA
Večera CSPBA

Vianočné popoludnie
Mikulášsky sprievod
RND
Slovenský deň
Priadky
39.výročný ples CSPBA
38.výročný ples CSPBA

Prezident v Montreali
Mesiac slov. kultúry 2004
Lipa
Romanove foto

 
English Version
 
38. VÝROČNÝ PLES CSPBA

Ples sa konal v sobotu 1. novembra 2003 sa v Bufete Crystal vo Ville St. Laurent, zúčastnilo sa cez 200 hostí. Tento výročný ples je už veľa rokov veľmi dôstojnou udalosťou, na ktorej vyhráva tanečný orchester a je tradičným vyvrcholením každoročného kalendára Slovenskej komunity v Montreali. Koktajl s výbornými jednohubkami a šampanským vínom sa začal o šiestej večer.

38.výročný ples CSPBA
Ahojte!
Keď prejdete myšou cez obrázky, vpravo sa objaví text ku každému z nich. Na kliknutie sa otvorí nové okno s väčším obrázkom.

O siedmej, ako to bolo naplánované, náš konferenciér Dr. Štefan Hreha predstavil hosťom dvanástich kandidátov na tohtoročné štipendium a ich doprovod. Tento rok sme udelili štipendiá v celkovej sume $7.000. Sme hrdí na to, že počas našej 41-ročnej existencie, naša Asociácia udelila štipendiá 325 študentom slovenského pôvodu, ktorí pokračovali v pomaturitnom štúdiu v celkovej sume $172.000. Prezident Asociácie, Dr. Jozef Brody, predstavil čestných hostí primátora Montrealu cteného pána Geralda Tramblaya s manželkou. Pán primátor sa s veľkou radosťou osobne privítal s každým s našich hostí. Jeho srdečný prístup vytvoril veľmi príjemnú atmosféru, ktorú ocenila väcšina prítomných. Zaujímavé bolo tiež, že napriek tomu, že primátor Tramblay bol pozvaný na dalšie dve oslavy, vrátane plesu Lakeshore nemocnice, uprednostnil náš ples, na ktorý prišiel po krátkej návšteve tých druhých, s menším oneskorením. Po krátkom predstavení ďaľších vzácnych hostí (pána Štefana Rozkopála - Chargé d'Affairs Slovenského veľvyslanectva v Ottawe a pána Petra Benčuríka - Slovenského obchodného attaché), reštaurácia Bufetu Crystal podávala vynikajúcu 5-chodovú večeru.

Tradične, ako každý rok, zlatým klincom programu bolo slávnostné udelovanie štipendií našim študentom, ktoré sa konalo počas podávania výborného múčnika. Pán Ed Baluch, jeden z troch poverencov Štipendijného fondu našej Asociácie, predstavil našich kandidátov a ďaľších dvoch poverencov Dr. Jána Chomaja a Dr. Jozefa Brodyho. Medzi 12-timi kandidátmi boli piati zo CEGEP a siedmi z rôznych Montrealských univerzít. Dr. Ján Chomaj potom predstavil nášmu prezidentovi deviatich študentov, ktorým on nato udelil každému diplom a štipendium v cene $500. Po tomto pán Baluch pozval k udeľovaniu zvláštnych cien pána Rozkopála a primátora Tramblaya. Udelené boli tieto tri ceny:

  1. Pán Pierre Brunet, majiteľ ôsmych McDonald reštaurácií, udelil cenu Piera a Celine Brunetových vo výške $750 najlepšiemu univerzitnému študentovi Martinovi Irmanovi, z Concordie.
  2. Adam Cieply z Marianopolis College dostal $750 štipendium zo Slovenského Domu od pani Evy Petrášovej, prezidentky Slovenského Domu, ako najlepší študent zo CEGEP.
  3. Štefan Šimkovič, syn nebohého Jána Šimkoviča, udelil $1.000 in memoriam štipendium Jána Šimkoviča Martine Kostičkovej z Concordie, ako celkove najlepšej študentke.

Po krátkych pozdravných prejavoch Martiny Kostičkovej, pána Rozkopála a primátora Trambleya, tanečný orchester Harolda Birkensa zahájil svoj program a pozval našich hostí na tanečné pódium. O malú chvíľočku, naša odstupujúca prezidentka pani Eva Petrášová, ktorá bola prvou ženou v tejto funkcii, predstavila hosťom nového, prvého židovského prezidenta CSPBA Dr. Jozefa Brodyho, ktorý potom predniesol svoj krátky prejav "O stave Asociácie". V jeho prejave medzi iným zdôraznil, že tento 38-my ples je prvým plesom v histórii Asociácie, ktorý zarobil peniaze. Tento zisk bol vytvorený zásluhou mnohých štedrých darcov a nie tým, že sa zdražili lístky. Naši hostia platili iba $75 cenu, ktorá je podstatne nižšia než sú ceny ostatných plesov v našom okolí. Pán Brody tiež pripomenul, že vzácna návšteva Montrealského starostu bola veľkou poctou Slovenskej komunity, poctou, ktorú si naša komunita bohate zaslúži. Skutočnosť, že si CSPBA zvolila židovského prezidenta potvrdzuje, že v týchto tažkých časoch, naša asociácia vytvorila prostredie s toleranciou a úctou, v ktorom sú srdečne vítaní všetci členovia slovenskej komunity.

Polnočná tombola potešila niekoľko štastných výhercov. Pán Kuzík, riaditeľ Českých Aeroliniek v Montreali venoval prvú cenu, ktorou bola spiatočná letenka pre dvoch do Bratislavy, alebo Prahy. Iné ceny boli:

  1. Štyri večere raz mesačne na jeden rok, venoval majiteľ ôsmich McDonaldov v Montreali (Cote-des-Neiges, Cavendish Mall, Queen Mary, Westmont, Decarie, Wal-Mart, Beaumont a St. Jacques).
  2. Farebnú tlačiaren, venoval pán Viktor Pospodinis z Canacomp Systems Inc.
  3. Dve večere (v celkovej cene $100) do reštaurácie La Sarcelle v Bedforde (tel. 450-248-4440), venovali jej majitelia manželia Galbaví. Táto reštaurácia je známa svojim vynikajúcim slovenským, stredoeurópskym a francúzskym menu, ktoré sa podáva vo veľmi útulnom prostredí.
  4. Dva obedy do reštaurácie Vieux Mozart v starom Montreali (tel. 514-871-0717), venoval jej majiteľ pán Peter Noga s manželkou. Táto Slovenská reštaurácia je veľmi elegantným miestom, na ktorú naša kominita môže byt právom hrdá.
  5. Pán Peter Krč, vynikajúci slovenský maliar v Montreali, venoval veľmi pekný obraz.

Tanečný orchester potom vyhrával až do ranných hodín, k pohode našich hostí, ktorí tancovali až do konca. Nakoniec sme sa všetci rozlúčili s prianím znovu sa stretnút na budúcom 39-tom Výročnom Plese v tej istej sále Bufetu Crystal, v sobotu 6. novembra, 2004.

 

©2003-2006 Slovak Montreal | Technology SOVAdesign.net
©2007-2007 Slovak Montreal | Designed by MM
Titulná Stránka Redakcia Diskusné Fórum Nové Linky Napíšte Nám