Dnes je :

Aké bude počasie
Meniny oslavuje :

Titulná Stránka Redakcia Diskusné Fórum Nové Linky Napíšte Nám
Užitočné Info
Inzeráty
Fotografie
Lipa Dancers
Slovenský Kostol
Imigrácia
Blahoželáme
 Slovenský Montreal
Slovenská Ottawa
Slovenské Toronto
Slovenský Vancouver
Slovenské Calgary
Slovenský Edmonton
Slovenský Windsor

Ceske a Slovenske Filmy
Februárová večera CSPBA

Rocky Mountains

41.výročný ples CSPBA

Lúčnica

Májová večera CSPBA
40.výročný ples CSPBA
Večera CSPBA

Vianočné popoludnie
Mikulášsky sprievod
RND
Slovenský deň
Priadky
39.výročný ples CSPBA
38.výročný ples CSPBA

Prezident v Montreali
Mesiac slov. kultúry 2004
Lipa
Romanove foto

English Version
 
40. JUBILEJNÝ ŠTIPENDIJNÝ PLES

V sobotu 5. novembra 2005 v golfovom klube Le Challenger, 2525 Rue des Nations vo Ville St. Laurent sa konal 40. jubilejný výročný štipendijný ples Kanadsko Slovenskej Asociácie Profesionálov a Podnikateľov (CSPBA), ktorého sa zúčastnilo vyše 250 ľudí. Tento každoročný ples je slávnostnou udalosťou s koktailom, dobrou hudbou a tancom, a je obľúbeným a dôstojným vyvrcholením montrealskeho slovenského spoločenského kalendára.

Dr. Jozef Brody, Eduard Baluch a študenti

Koktail a vzácni hostia
Koktail s veľkým a kvalitným výberom plus hors d’oeuvres sa začal o 6-tej večer. Po ňom nasledoval krátky, ale veľmi pôsobivý, 15-minutový program, ktorý predviedol slovenský tanečný súbor Šírava. Táto krátka ukážka slovenského umenia bola prijatá s veľkým potleskom. Po ňom začal slávnostný príchod 11-tich študentov navrhnutých na štipendijnú odmenu v celkovej sume $9,400, ktorých predstavil náš konferenciér Dr. Štefan Hreha. Do dnešného dňa sme už udelili štipendiá 346-tim študentom v celkovej sume $182,800.

Študenti
Po požehnaní, ktoré predniesol pán farár Ristau, a zaspievaní hymien nestarnúcou pani Ann Vybohovou, náš konferenciér predstavil niekoľko vzácnych hostí, ministra daní v Quebeku a čestného hosťa plesu pána Lawrenca Bergmana, veľvyslanca Slovenskej republiky v Kanade pána Stanislava Opielu s manželkou, zakladajúceho prezidenta CSPBA pána Danny Kujana s manželkou a regionneho riaditeľa CSA pána Miroslava Kožicha s dcérou. Prezident CSPBA predniesol krátky prípitok študentom navrhnutých na tohoročné štipendiá a predstavil 14-tich prítomných bývalých prezidentov CSPBA. Niektorých zosnulých a ťažko chorých nahradili ich rodinní príslušníci. Pri zvukoch slávnostného pochodu priviezli do miestnosti slávnostnú tortu, s veľkou štyridsiatkou a prskavkami, a súčastný prezident zablahoželal všetkým prítomným ku krásnemu výročiu.
 
Po týchto ceremóniach, sa začala podávať polievka, ktorá bola prvým chodom vynikajúcej päť-chodovej večere s vínom (stracciatella polievka, plnené manicotti so syrom, coquille s párkom a broccoli, telacie na rožni sovocnou omáčkou a hubami, tiramisu s kávou, alebo s čajom). Hneď nato začala prvá časť udelovania štipendií vo výške $700, ktoré udelil 6-tim študentom: Petrovi Galbavému, Monike Hrivňákovej, Anthonymu Lukčovi, Milanovi Štefančíkovi, Anne Sarkisyan a Samante Vandzurovej, náš čestný hosť pán minister Lawrence Bergman.

1.
2.
3.
4.
5.
6.
1. Peter Galbavý
2. Monika Hrivňáková
3. Anthony Lukča
4. Milan Štefančík
5. Anne Sarkisyan
6. Samanta Vandzurová

Udeľovanie zvláštných cien
Po tejto slávnostnej časti odmeňovania našich študentov, sme sa rozlúčili s našim čestným hosťom, ktorý musel odísť za svojími povinnosťami. Personál ihneď nato začal podávať ďalšie chody výbornej večere ku ktorej hrala k tancu a na počúvanie vynikajúca kapela pod vedením Harryho Birkensa. Počas servírovania zákuskov, začala druhá časť slávnostného odmeňovanie zvláštnych štipendií vybraným študentom, ktoré zahájil pán Ed Baluch, jeden z našich troch štipendíjnych poverencov. Štyrom študentom (jeden študent bol zo CEGEPu, a traja boli z Univerzít) udelil $1,000-vé štipendiá náš prvý prezident Mtre. Danny Kujan spolu so zástupcami nasledujúcich skupín:

1. Cenu Slovenskej vlády J.Bratinovi udelil v zastúpení slovenský veľvyslanec pán Stanislav Opiela.
2. Cenu La Maison Slovaque Marcelovi Miskelovi udelila predsedkyňa Mtre. Eva Petrášová.
3. Cenu rodiny Machana Štefanovi Perrierovi v zastúpení udelil jeho starý otec prof. Ján Chomay.
4. Cenu Pierra Bruneta Kishandre Vybohovej odovzdal majiteľ McDonald reštaurácií pán Pierre Brunet.
5. Cenu Jána Šimkoviča (in memoriam), celkove najlepšej študentke Amande Angelušovej vo výške $1,200, udelil jeho syn Pán Harvy Šimkovič.
 
Pri predstavení Amandy Angelušovej pán Ed Baluch zdôraznil, že Amanda dostala odmenu Guvernéra Quebeku ako najlepšia študentka v provincii. Angela, po obdržaní ceny za najlepšieho štipendistu roku, predniesla ďakovný prejav.

Poďakovania, bohatá tombola s následujúcimi cenami a výhercam
Po tomto prejave prezident CSPBA poďakoval organizátorom plesu pani Helen Corejovej a pani Rose-Marie Stanovej, ktorým ako prejav vďaky za obetavú prácu venoval kytice kvetov. Prezident CSPBA potom udelil nasledujúce dve ceny CSPBA:

Cenu za ocenenie jeho historickej úlohy pri zakladaní CSPBA jej prvému prezidentovi a právnemu poradcovi mtre. Dannymu Kujanovi.
Cenu za ocenenie dlhodobej spojitej podpory CSA na každom výročnom plese CSPBA riaditeľovi pánu Miroslavu Kožichovi.

V svojom prejave o stave CSPBA, Dr. Brody okrem iného zdôraznil, že pospolitosť Slovákov je jedinou zárukou prežitia organizácií ako je CSPBA. Z tohoto dôvodu CSPBA propaguje toleranciu a rešpekt ostatných názorov a skupín slovenskej komunity. Slovenská komunita si konečne zaslúži aj uznanie celej montreálskej komunity, čo bolo zdôraznené prítomnosťou Jennifer Campbelovej, redaktorky “The Gazette”, najväčších anglických novín v Montreále. Jennifer prišla na náš ples napriek chorobe, aby mohla napísať článok o tomto jubilejnom štipendíjnom plese, na základe osobných zážitkov. Jej článok o našom plese bol uverejnený v nedeľu 4. decembra. V poďakovaní všetkým prítomným, 34 jedincom a podnikom čo inzerovali v programe plesu a tým, čo darovali ceny do tomboly, a zvlášť tým 17-tim, čo prispeli príspevkami na štipendiá, pripomenul, že každý z nás má hľadať dôvod prečo podporiť takýto honosný ciel a nie hľadať zpôsob sa mu vyhýbať. Úspešní slovenskí študenti sú základom našej budúcnosti a preto ich podpora je našou ušľachtilou povinnosťou.
 
Tento rok bola bohatá tombola losovaná počas celého plesu. Všetky kupóny ktoré boli vylosované pred polnocou boli opäť vrátené do losovacieho klobúka. Nakoniec bola vylosovaná hlavná cena:

  • Dve spiatočné letenky do Bratislavy, alebo Prahy, venované pánom riaditeľom CSA Miroslavom Kožichom.

Ostatné ceny v tombole boli:

  • Kryšťálová misa, venovaná slovenským veľvyslancom pánom Stanislavom Opielom;
  • Aquarel, venovaný miestnym slovenským maliarom pánom Petrom Krčom;
  • Ubytovanie s raňajkami pre dvoch v Golf & Hotel Šťastný, venované majiteľom pánom Marianom Šťastným;
  • Farebná tlačiareň, venovaná Victorom Pospodinisom z firmy Canacomp Systems,
  • $20 kupón do reštaurácie Le Bordelais;
  • Štyri ceny, 12 mesačných večerí, venovaných Pierom Brunetom, majiteľom dvanáctich McDonald’s reštaurácií (Côte-des-Neiges, Cavendish Mall, Queen Mary, Westmount, Decarie, Decarie Wal-Mart, Beaumont, St-Jacques, St-Denis, La Gare Centrale, St-Christophe a Place-Ville-Marie).
 
Tanečná hudba vyhrávala až do skorých ranných hodín, kedy sme sa všetci rozišli v dobrej nálade a s pozdravom dovidenia o rok 4.novembra 2006 na tom istom mieste, pri príležitosti 41. výročného plesu.
text: Josef Brody
fotografie: Klaudia Holosová
 

©2003-2006 Slovak Montreal | Technology SOVAdesign.net
©2007-2007 Slovak Montreal | Designed by MM
Titulná Stránka Redakcia Diskusné Fórum Nové Linky Napíšte Nám