Dnes je :

Aké bude počasie
Meniny oslavuje :

Titulná Stránka Redakcia Diskusné Fórum Nové Linky Napíšte Nám
Užitočné Info
Inzeráty
Fotografie
Lipa Dancers
Slovenský Kostol
Imigrácia
Blahoželáme
 Slovenský Montreal
Slovenská Ottawa
Slovenské Toronto
Slovenský Vancouver
Slovenské Calgary
Slovenský Edmonton
Slovenský Windsor

Ceske a Slovenske Filmy
Februárová večera CSPBA

Rocky Mountains

41.výročný ples CSPBA

Lúčnica

Májová večera CSPBA
40.výročný ples CSPBA
Večera CSPBA

Vianočné popoludnie
Mikulášsky sprievod
RND
Slovenský deň
Priadky
39.výročný ples CSPBA
38.výročný ples CSPBA

Prezident v Montreali
Mesiac slov. kultúry 2004
Lipa
Romanove foto

English Version
 
41. JUBILEJNÝ ŠTIPENDIJNÝ PLES

J E S E N N É   S L N K O

„ Tak každoročne v jeseni svetlá sa tratia z duše
a človek, koník túlavý od srdca k srdcu kluše. “

Mnohí z nás, hlavne tí, ktorí sú naladení viac na pesimistickú nôtu, dávajú často jeseň do súvislosti s odchodom, starobou, s niečim, čo zaniká a sa končí. No, pokiaľ sa pozeráme reálne na svet, uvedomíme si, že jeseň je vlastne niečo, čo je tesne pred cieľom. Je to čas, kedy sa finišuje, rekapituluje. Dozrieva ovocie, zbiera sa úroda. Každoročne hodnotíme výsledky zberov, výkony i našu celkovú činnosť. Jeseň je takisto nádherné obdobie , kedy celá príroda priam hýri farbami a na ne svieti jasné, teplé, lahodné slnko. Príjemných, teplých, slnečných dní v ľudskom živote býva doslova ako šafránu, preto sa snažíme, keď sa nám tieto naskytnú, využiť ich v plnej miere a brať veľkými priehršťami.

V slovenskom Montreale býva už tradične veľmi dobrým zvykom, vždy začiatkom novembra odmeňovať slovenských študentov za ich výsledky v škole ako i aktívnu mimoškolskú činnosť. Finančné odmeny (štipendiá) za úspechy, výkony a snahu preberajú študenti na štipendíjnom plese. V sobotu 4-ho novembra sa uskutočnil už 41-vý tradičný ples tohto charakteru. Miestom konania bola veľkolepo dekorovaná a slávnostne vyzdobená hala na golfovom ihrisku „Le Chalenger“. Na plese sa zúčastnilo vyše stoosemdesiať ľudí, ktorí prišli podporiť toto ojedinelé, ušľachtilé podujatie. Nechýbali tu samozrejme ani vzácni hostia. Bol nim v prvom rade mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Ottawe, pán Stanislav Opiela s manželkou, konzulka Českej republiky v Montreale pani Viera Jarešová, nový slovenský honorárny konzul v provincii Quebek pán Dezider Michaletz a mnohí ďalší. Pri celkovom hodnotení netreba opomenúť ani veľmi chutné jedlo, ktoré v úvode krátkou modlitbou požehnal VDP František Krušinský. Do tanca a do spevu vyhrávala hosťom známa kapela Harryho Birkensa.

V príjemnej atmosfére zotrvali mnohí návševníci až do skorých ranných hodín. Tohtoročný ples bol opäť veľmi vydarenou akciou. No, za tým všetkým treba vidieť predovšetkým množstvo práce, nevyčíslitelných hodín voľného času organizátorov tohto podujatia. Dovoľte mi preto vysloviť za všetku námahu a vynaložené úsilie pri organizovaní plesu všetkým organizátorom, sponzorom, ale predovšetkým predsedovi C.S.P.B.A. Dr.Jozefovi Brodymu úprimnú a srdečnú vďaku.

         

Na tohtoročnom plese boli prvý krát udelené odmeny, resp. poskytnutá výpomoc aj dvom mladým Slovákom za ich mimoriadne výsledky a reprezentáciu krajiny. Sú nimi 12 ročná Radka Pecková, majsterka Kanady a Quebeku v rytmickej gymnastike a 14ročný Martin Benko, špičkový plavec a niekoľkonásobný víťaz plaveckých súťaží v provincii Quebek.
Všetkým odmeneným študentom želáme v mene kanadsko–slovenskej asociácie profesionálov a podnikateľov (C.S.P.B.A.) veľa ďalších úspechov, vytrvalosti a pevnej vôle, aby svojou svedomitou prácou a výsledkami dôstojne reprezentovali a zviditelňovali naše Slovensko. Už dnes sa tešíme na stretnutie s mnohými z Vás na budúcom plese.

Bea Janurová


text: Bea Janurová, fotografie: Monika Buvalová
 

©2003-2006 Slovak Montreal | Technology SOVAdesign.net
©2007-2007 Slovak Montreal | Designed by MM
Titulná Stránka Redakcia Diskusné Fórum Nové Linky Napíšte Nám