Dnes je :

Aké bude počasie
Meniny oslavuje :

Titulná Stránka Redakcia Diskusné Fórum Nové Linky Napíšte Nám
Užitočné Info
Inzeráty
Fotografie
Lipa Dancers
Slovenský Kostol
Imigrácia
Blahoželáme
 Slovenský Montreal
Slovenská Ottawa
Slovenské Toronto
Slovenský Vancouver
Slovenské Calgary
Slovenský Edmonton
Slovenský Windsor

Ceske a Slovenske Filmy
Februárová večera CSPBA

Rocky Mountains

41.výročný ples CSPBA

Lúčnica

Májová večera CSPBA
40.výročný ples CSPBA
Večera CSPBA

Vianočné popoludnie
Mikulášsky sprievod
RND
Slovenský deň
Priadky
39.výročný ples CSPBA
38.výročný ples CSPBA

Prezident v Montreali
Mesiac slov. kultúry 2004
Lipa
Romanove foto

English Version
 
JANUÁROVÁ VEČERA CSPBA

26. januára 2005, ako každý druhý mesiac, sme mali prvú večeru v tomto roku. Tento rok je pre nás jubilejný, pretože je to už 40 rokov od tej doby, čo sme začali každoročne na Výročnom Štipendíjnom Plese udelovať štipendiá pomaturitným študentom slovenského pôvodu a príbuzným našich členov. Z toho dôvodu sme na našu večeru pozvali vzácneho hosťa, Dr. Emila Skamene, ktorý predniesol prednášku o novej Mega-nemocnici v Montreále.
Koktail, v jednej z najlepších Čínskych reštaurácií “HOT & SPICY”, začal krátko po šiestej večer a pomalu sa dostavilo 44 hostí. Väčšina z nich bola predstavená Dr. Emilovi Skamene, ktorý je Riaditeľom výzkumu v Montreálskej Obecnej Nemocnici (Montreal General Hospital), Riaditeľom Zdravotného Centra McGillskej Univerzity a Riaditelom Výzkumu Mega-Nemocnice. Večera začala okolo 1 8 a každý z hostí dostal toľko čo mu srdce ráčilo. Každý z hostí bol nesmierne spokojný a keď som po večeri, asi okolo 1 10, uviedol Dr. Skamene, on mi v prvej vete poďakoval, že som mu umožnil jesť to najlepšie čínske jedlo v jeho živote.

Večera CSPBA
V prednáške Dr. Skamene poukázal na problémy spojené so súčasnými podmienkami v Montreálskych nemocniciach (Royal Victoria, Montreal General, Montreal Children's Hospital, Montreal Neurological Institute) ktoré sú neprijatelné nie len pre nemocných ale aj pre lekárov a ich výzkum. Napriek tomu, ako vo svojej (vinikajúcimi obrázkami podloženej) prednáške spomenul, popísal Dr. Skamene prípady, ktoré nám môže celý svet závidieť (záchranu tehotnej matky s leukemiou, pokroky v liečbe cukrovky, práce v oblasti Palentologie, atd.). Títo Montreálsky lekári a výzkumníci pracujú v neuveriteľne stiesnených podmienkach.

Montreálska Mega-Nemocnica, ktorá sa už pomalu bude stavať v blízkosti stanice metra (Vendom), s tunelom do nemocničných priestorov, odstraní veľa zbytočných zranení pacientov prichádzajúcich do nemocnic často cez hory snehu a zľadovatelé chodníky. Z obrázkov a z vinikajúceho prednesu bolo jasné, že podmienky v areáloch tejto novej nemocnice sú nesmiernym vylepšením v súčasnej nemocničnej hygiene a schopnosti úspešného liečenia.

Záverom treba iba podotknúť, že táto prvá tohoročná večera úspešne zahájila náš jubilejný rok. Vedenie našej asociácie preto bude v tejto tradícii pokračovať. I keď je veľmi ťažké nájsť tak vynikajúceho rečníka ako je Dr. Emil Skamene, veríme, že sa nám podarí nájsť niekoho, z ktorého prednášky sa všetci naši hostia budú vracať domov nesmierne spokojení po všetkých stránkach, tak ako to mu bolo túto stredu.

Dr. Brody, Prezident CSPBA


fotografie: Klaudia Holosová
 

©2003-2006 Slovak Montreal | Technology SOVAdesign.net
©2007-2007 Slovak Montreal | Designed by MM
Titulná Stránka Redakcia Diskusné Fórum Nové Linky Napíšte Nám