Dnes je :

Aké bude počasie
Meniny oslavuje :

Titulná Stránka Redakcia Diskusné Fórum Nové Linky Napíšte Nám
Užitočné Info
Inzeráty
Fotografie
Lipa Dancers
Slovenský Kostol
Imigrácia
Blahoželáme
 Slovenský Montreal
Slovenská Ottawa
Slovenské Toronto
Slovenský Vancouver
Slovenské Calgary
Slovenský Edmonton
Slovenský Windsor

Ceske a Slovenske Filmy
Februárová večera CSPBA

Rocky Mountains

41.výročný ples CSPBA

Lúčnica

Májová večera CSPBA
40.výročný ples CSPBA
Večera CSPBA

Vianočné popoludnie
Mikulášsky sprievod
RND
Slovenský deň
Priadky
39.výročný ples CSPBA
38.výročný ples CSPBA

Prezident v Montreali
Mesiac slov. kultúry 2004
Lipa
Romanove foto

 
MESIAC SLOVENSKEJ KULTÚRY V MONTREALI

V rámci Mesiaca slovenskej kultúry v Montreali, vystúpili umelci zo Slovenska. Za všetkých aspoň niekoľko mien: Y. Tannenbergerová, P. Bršlík, J. Nagy-Juhász (operný spev), Adriena Bartošová, Dodo Šošoka (Jazz), A. Anderle (Bábkové divadlo), Š. Bucko (recitátor), výtvarné výstavy a filmy M. Šulíka. Stretli sme sa aj so slovenskými hokejistami pôsobiacimi v NHL (Peter Štastný, Richard Zedník, Marcel Hossa, Peter Bondra). Všetci sme veľmi vďační organizátorom za ich snahu a čas, ktorý tejto udalosti venovali. Návštevnosť niektorých podujatí nebola najlepšia, ale na vine bolo snáď aj drastické počasie (-30 stupňov). Iné akcie zas mali velký úspech a museli sa dokonca aj opakovať.

Ohlasy v slovenskej tlači

Mesiac slovenskej kultúry

Ohlasy v našej diskusii na tému "Mesiac slovenskej kultúry"
7.2.2003
Potešilo ma, že sa slovenská kultúra prezentuje aj v Montreali, kde toho ludia o našej krajine veľa nevedia. S priateľmi som si vybral výstavu fotografií o Slovensku v renomovanom komplexe Desjardins. Bol som však veľmi zaskočený obsahom fotografií. Takúto výstavu by som uvítal na samotnej pôde Slovenska, ale na prezentáciu mojej krajiny v zahraničí ju považujem za veľmi nevhodnú, vzhľadom k tomu, že necharakterizuje Slovensko v pravom slova zmysle. Ja aj moji priatelia sme mali pocit, že na Slovensku žijú iba potetovaní občania cigánskeho pôvodu s ohníkom pred obchodným domom, poprípade, že po Slovensku chodia poloblečené "dámy" voľne po uliciach. Nechcem detailizovať ďalšie obrázky, ale priatelia sa vyjadrili, že takúto krajinu by pravdepodobne radšej zdialky ľutovali, ale nenavštívili. A tak sa chcem iba opýtať. Komu poslúžila táto výstava?
-- L. Kolodzieyski
31.1.2003
Včera sa uskutočnil druhý z troch koncertov v rámci Mesiaca slovenskej kultúry a bohužiaľ reputáciu, ako som po prvom koncerte dúfal, sme si nenapravili, skôr naopak. Divákov bolo možno o 10% viac ako pred týždnom, ale Slovákov MENEJ! Bolo nás dohromady 7, uhrali sme s návštevníkmi zo Slovenska remízu - 4 umelci + 3 pracovníci STV. Pani Bartošovej by mal niekto odkázať, aby radšej nechodila a pre budúcnosť sme si zariadili, že sem nijakí umelci zo Slovenska už nikdy neprídu. Pár slov ešte k samotnému koncertu - nie som veľký fanúšik džezu, už vôbec nie expert, ale dovolím si povedať, že umelci podali vynikajúce výkony a takto na živo to bol veľmi príjemný zážitok. Na záver len jedno slovo - hanba nám!
-- M. Arendas
25.1.2003
Slováci kde ste? Ako si môžete na hlavnej stránke prečítať, prebieha práve mesiac slovenskej kultúry, ale montrealských Slovákov to akosi nezaujíma. Najväčším fiaskom bol doteraz operný koncert v stredu, na ktorý prišlo 28 (slovom dvadsaťosem) divákov! Toľko ich narátali samotní umelci. Včera prišlo pozdraviť majstrov sveta v hokeji trochu viac ľudí, ale stále, na takú početnú komunitu, je to málo! Dúfam, že do 12.2. si pošramotenú reputáciu aspoň trocha napravíme!
-- M. Arendas


fotografie: Monika Buvalová
 

©2003-2006 Slovak Montreal | Technology SOVAdesign.net
©2007-2007 Slovak Montreal | Designed by MM
Titulná Stránka Redakcia Diskusné Fórum Nové Linky Napíšte Nám