Dnes je :

Aké bude počasie
Meniny oslavuje :

Titulná Stránka Redakcia Diskusné Fórum Nové Linky Napíšte Nám
Užitočné Info
Inzeráty
Fotografie
Lipa Dancers
Slovenský Kostol
Imigrácia
Blahoželáme
 Slovenský Montreal
Slovenská Ottawa
Slovenské Toronto
Slovenský Vancouver
Slovenské Calgary
Slovenský Edmonton
Slovenský Windsor

Ceske a Slovenske Filmy
Februárová večera CSPBA

Rocky Mountains

41.výročný ples CSPBA

Lúčnica

Májová večera CSPBA
40.výročný ples CSPBA
Večera CSPBA

Vianočné popoludnie
Mikulášsky sprievod
RND
Slovenský deň
Priadky
39.výročný ples CSPBA
38.výročný ples CSPBA

Prezident v Montreali
Mesiac slov. kultúry 2004
Lipa
Romanove foto

download Adobe Reader - free software for viewing and printing PDF files
RADOŠÍNSKE NAIVNÉ DIVADLO

Už po štvrtý krát k nám zavítalo Radošínske naivné divadlo a jeho členovia nám uviedli kabaretnú koláž Stanislava Štepku pod názvom Štedrý divadelný večer alebo Kronika komika, ktorá sa konala v piatok, 8.októbra, v Montreali. "Dostali sme ponuku aj na budúci rok a mali by sme tam vycestovať s Jááánošíííkom," povedal pre TASR šéf RND Stanislav Štepka, ktorý sa teraz na domácej pôde chystá na prípravy novej hry s názvom Hra o láske.

Indiánske leto alebo RND po štvrtý raz v Kanade - Stanislav Štepka
Acrobat Reader (PDF)
Microsoft Word (DOC)
Pozdrav k 39.výročnému plesu CSPBA - Stanislav Štepka
Acrobat Reader (PDF)
Microsoft Word (DOC)

 
Radošínske naivné divadlo

Hostiteľom javiskového večera, ako aj hercom a spevákom, bol Stanislav Štepka, a spolu s ostatnými, a veľmi talentovanými členmi divadla (Mária Nedomová, Lujza Schrameková, Lívia Sabolová, Mojmír Caban, Richard Felix, Pavol Šago, Ladislav Hubáče) nám predviedli originálnu a nezabudnuteľnú hru. Večer, ktorý mal trvať necelé dve hodiny, sa s vytlieskavaním a nadšením vyvolávaním divákov a hostí predĺžil, a sálu sme opustili až po niekoľkých upozorneniach domácich pracovníkov zariadenia. Teplá jesenná večer len podporila ďalšie rozsiahle diskusie vytešených Slovákov pred budovou Vanier College. Napokon sme sa rozlúčili a šťastní, že uvidíme Radošíncov zase nabudúci rok, pobrali do svojich kanadských domovov. V sobotu večer, po niekoľko dňovej návšteve, členovia divadla odcestovali domov na rodné Slovensko, naplnení šťastím a vytúženými očakávaniami. Stanislav Štepka si hneď neodpočinul po namáhavej ceste, ale ešte z čerstvých spomienok napísal reportáž o pobyte RND v Kanade, ako vďaku pre všetkých divákov, hostí, organizátorov. VEĽKÁ VĎAKA ZA TÚTO VZÁCNU NÁVŠTEVU, AKO AJ VĎAKA VŠETKÝM, KTORÍ SA ZÚČASTNILI NA PRÍPRAVE A PRIEBEHU PODUJATIA, A NAJMA VĎAKA P.BRODYMU ZA PROFESIONÁLNU ORGANIZÁCIU A NEKONEČNÚ LÁSKU K SLOVENSKÉMU NÁRODU.

Naše zvedavé otázky, ktoré sme položili Stanislavovi Štepkovi:

V ktorom meste ste sa cítili najlepšie – a prečo?
Navštívili sme Toronto, Niagaru, Windsor, Ottawu, Quebek i Montreal, takže sme toho prevandrovali až-až. Každé mesto a miesto je iné, čímsi osobité a jedinečné. Ťažko jednoznačne odpovedať. Hádam takto: všade sme sa cítili najlepšie.

Je rozdiel medzi kanadsko-slovenským a čisto slovenským publikom?
Prišli sme hrať krajanom, ale miestami sme začuli, ako niekto v hľadisku prekladá do angličtiny... V každom prípade sme boli veľmi príjemne prekvapení reakciami divákov. Skoro všade sme mali pocit, že nehráme v Kanade, ale v Banskej Bystrici, Košiciach, či v Bratislave – s tými istými reakciami, smiechom i potleskom. A to je hádam tá najlepšia správa o slovenských, ale miestami i českých, divákoch v Kanade.

Ako sa vám páčil pobyt v Montreale? Bol iný ako ostatné? Splnil vaše očakávania?
Keď po pobyte v tomto európsko-kanadskom meste počujem slovo Montreal – vybaví sa nám v mysli pán Jozef Brody. Skvelý organizátor, príjemný spoločník a mimoriadne vtipný človek so zanieteným srdcom, ukážkový profesionál, po boku s oddanou manželkou. Pán Brody – to bola skvelá pointa za naším kanadským turné, ktoré považujem – spomedzi tých ôsmich návštev Ameriky – za najúspešnejšie.

Stretli ste sa aj s domorodým obyvateľstvom Kanady?
Stretli. Nielen v ottawskom Múzeu civilizácie, ale aj na severe od Ottawy v horách, kde nám v sprievode pána Rozkopála z nášho veľvyslanectva mladý Indián Abrahám zaspieval indiánsku pieseň, ale aj v hustom lese názorne ukázal, ako žijú a pracujú tunajší Indiáni. Bolo to veľmi zaujímavé a poučné. A my sme sa nestačili čudovať a museli sme sa stále pýtať a stále čosi fotografovať.

Ste spokojný so svojou návštevou?
Veľmi. A keď hovorím veľmi, myslím tým mimoriadne.

Prekvapíte nás nabudúce hrou v inom jazyku ako slovenskom?
Už sa na tom pracuje. Mala by to byť poeticko-humorná hra o stvorení sveta a človeka a premiéru by mala mať na zimných olympijských hrách v Turíne.

Má umelecký šéf a dlhoročný herec ešte trému?
Má. A akú! A skoro vždy. Po prvú vetu na javisku. Tá druhá veta je už bez trémy.


text a fotografie: Klaudia Holosová
 

©2003-2006 Slovak Montreal | Technology SOVAdesign.net
©2007-2007 Slovak Montreal | Designed by MM
Titulná Stránka Redakcia Diskusné Fórum Nové Linky Napíšte Nám